כיצד לבחור מטפלת סיעודית

קשישים רבים (אך לא רק) נזקקים במהלך חייהם לסיוע של מטפלת סיעודית ממגוון סיבות: גיל מתקדם, מחלה, נכות, תאונה ועוד.
לעתים מדובר בקשישים שאינם מסוגלים לבצע פעולות פשוטות כגון אכילה, רחצה, הלבשה, הליכה ואפילו קימה מהמיטה. אלו מוגדרים 'קשישים סיעודיים' התלויים לחלוטין בסיוע, השגחה וטיפול צמודים של אדם אחר – בבתיהם, בבית חולים או במסגרת סיעודית.
לעתים מדובר בקשישים עצמאיים יחסית, כאלה שמסוגלים לבצע בעצמם את הפעולות היומיומיות, אך זקוקים למטפלת שתסייע להם להמשיך בשגרת חייהם התקינה בביתם.

כיצד תסייע מטפלת סיעודית ליקירכם?
ראשית נציין כי מטפלת סיעודית אינה חייבת ללוות את המטופל מרבית היום, אלא לסייע לו במגוון שעות ומועדים, בהתאם לצרכיו: מספר שעות ביום, ימים מסוימים בשבוע או אפילו בהשגחה צמודה הדורשת לינה בבית הקשיש.
מטפלת סיעודית תקל ותסייע ליקירכם במגוון פעולות ומטלות שיאפשרו לו לקיים שגרת חיים רגילה ככל הניתן: בישול, אכילה, ניקיון וסידור הבית, רחצה והיגיינה, החלפת בגדים, יציאה לסידורים, לקניות או אפילו סתם לגינה הקרובה כדי לשאוף אוויר צח.
בנוסף (ולא פחות חשוב), תוכל המטפלת הסיעודית ללוות את יקירכם לקופת החולים, לטיפולים רפואיים שונים, לאסוף למענו תרופות מבית המרקחת ואף להקפיד כי הוא ייטול אותן כראוי.
חשוב לדעת: מטפלת סיעודית יכולה לסייע ליקירכם בביתו הפרטי, אך גם בבית החולים: במקרים בהם נדרש אשפוז תצטרף המטפלת ליקירכם ותעניק לו טיפול מסור סביב השעון, כך שאתם תוכלו לישון בשקט ולדעת כי יקירכם מקבל טיפול פרטני ואחראי בכל רגע, גם ברגעי העומס הידועים בבתי החולים.

כיצד תבחרו נכון מטפלת ליקירכם?
כצעד ראשון תתבקשו ליצור קשר עם חברת סיעוד המספקת שירותי סיעוד ומעסיקה צוות מטפלות ומטפלים סיעודיים. בפנייתכם לחברת סיעוד חשוב שתוודאו כי היא מעסיקה מטפלים בעלי ניסיון וותק, העוברים הדרכות והשתלמויות בתחום.
בנוסף, זכרו כי אתם מכירים את יקירכם הכי טוב, לכן חשוב שתציינו כבר בפגישתכם הראשונה את כל הפרטים על יקירכם ולו הקטנים ביותר: נתוניו הרפואיים והפיזיים, מצבו הבריאותי, הקוגניטיבי ועוד. כך תסייעו לחברת הסיעוד להתאים ליקירכם את המטפלת המתאימה ביותר.
ריכזנו למענכם מספר טיפים ונקודות שיסייעו לכם לבחור את המטפלת הנכונה ליקירכם: למה יש לשים לב, מה צריך לבדוק, אילו שאלות כדאי לשאול ועוד.

ניסיון והכשרה
הטיפול בקשיש כולל לא פעם פעולות כגון מתן זריקות, תרופות ועוד, הדורשות הכשרה וידע. בנוסף, המגבלות הפיזיות איתן מתמודד הקשיש ומצבו הגופני מצריכים זהירות ובעיקר ניסיון רב. וודאו שלמטפלת שתבחרו יהיו הניסיון וההכשרה המקצועית המתאימים, כלים שיסייעו לה להעניק ליקירכם טיפול נכון.
יחד עם זאת חשוב גם לזכור כי מקצוע הטיפול הסיעודי שוחק ותובעני, כך שלעתים שנים רבות במקצוע יכולות להוות דווקא חיסרון.

האם המטפלת מתאימה ליקירכם?
יחסי מטפלת ומטופל כרוכים בתלות רגשית ופיזית לכן מידת ההתאמה ביניהם קריטית וחשובה.
בהקשר זה נציין כי חשוב מאוד (במידה האפשר) שתשתפו את יקירכם בבחירת המטפלת. שיתוף זה ימנע אי הבנות וחוסר נעימות עתידיים ויעניק ליקירכם תחושה אמיתית כי מתחשבים בדעתו.
בנוסף, קריטריון ההתאמה טומן בחובו תכונות ופרמטרים נוספים כגון שפת דיבור, מין המטפל, ממדים פיזיים ועוד, המשפיעים רבות על מידת ההתאמה של המטפלת ליקירכם.
הנה כמה דוגמאות:
פערי שפה בין המטפלת ליקירכם יקשו רבות על התקשורת היומיומית ביניהם ועלולה להביא לאי נעימות וחוסר הבנה של יקירכם.
במקרים בהם המטופל גדול ממדים – מטפלת קטנת ממדים תתקשה לסייע לו בפעולות רבות הדורשות הפעלת כוח, כגון עזרה בקימה, מעבר מכסא למיטה וכו'.
חברת סיעוד מנוסה תדע לזהות את צורכי יקירכם ולהתאים מטפלת למאפייניו הייחודיים.

יש ממליצים?
חושבים שמצאתם את המטפלת הנכונה והמתאימה ביותר? בקשו לשמוע המלצות מקשישים שהיא טיפלה בהם בעבר ומבני משפחותיהם. המידע שתקבלו חשוב ועשוי לחזק את ביטחונכם בדבר התאמתה ליקירכם.
בנוסף, במקרה בו תתלבטו בין מספר מטפלות, יוכלו ההמלצות לסייע לכם בבחירת המטפלת ולהפיג מעט מהחששות לפני קבלת ההחלטה.

זמינות
קריטריון חשוב בעיקר אם אתם זקוקים למטפלת למספר שעות ביום / ימים מסוימים בשבוע. אמנם חשוב שמטפלת תהיה מקצועית, מסורה ומנוסה, אך לא פחות – חשוב גם שהיא תהיה זמינה בימים ובשעות שתקבעו.
חשובים שמטפלת מסוימת מתאימה לכם? בדקו את זמינותה כבר בתחילת הראיון על מנת למנוע מצב בו תגלו בסוף כל הבדיקות שהיא אינה פנויה במועדים שתזדקקו לה.

התרשמתם מהמטפלת?
למרות כל מה שצוין לעיל, גם בבחירת מטפלת (כמו בכל קשר חברתי אחר) יש לרושם הראשוני השפעה רבה. פעמים רבות הוא יהיה זה שיקבע מי תטפל ביקירכם.
יחד עם זאת, חשוב שתדעו כי גם אם המטפלת הותירה בכם רושם חיובי מאוד במפגש הראשון, כדאי ומומלץ לבדוק כי היא הרשימה גם את יקירכם. בדקו זאת במפגשיהם הראשונים (אם תוכלו לשאול את דעתו זה הכי טוב) ועקבו אחר הכימיה וההתאמה ביניהם גם לאחר מכן.
זה אמנם לא נעים לאף אחד מהצדדים, אך יחד עם זאת חשוב שתזכרו כי אם מסיבה כלשהי אתם או יקירכם אינכם שבעי רצון מהמטפלת שנבחרה, תוכלו לבקש להחליפה במטפלת אחרת, כזו שתענה על צורכיכם וצורך יקירכם טוב יותר.
לסיכום, למדנו כי בחירת מטפלת סיעודית אינה פשוטה ודורשת התחשבות במגוון שיקולים. פעמים רבות מי שנאלץ לבצע את מטלת החיפוש והבחירה הם בני משפחת הקשיש, המבקשים למצוא ליקירם את המטפלת המתאימה והראויה ביותר.
הבדיקות המקדימות, השאלות שתשאלו וההמלצות שתבקשו, יסייעו לכם למצוא את המטפלת הטובה, הראויה והמתאימה ביותר ליקירכם.

יקירכם זקוק למטפלת סיעודית?
ביקיר סיעוד נתאים ליקירכם את המטפלת המתאימה ביותר בהתאם למצבו הרפואי ולצרכיו האישיים, כך שתהיו בטוחים שהוא בידיים הכי טובות.
אתם מוזמנים להתקשר אלינו או להשאיר פרטים ונשוב אליכם בהקדם.