כיצד לבחור מסגרת סיעודית

בבית או בבית אבות – היכן יקבל יקירכם את הטיפול הטוב ביותר?

לעיתים מצבו הרפואי והתפקודי של הקשיש אינו מאפשר להמשיך בשגרת החיים אליה הורגל ומאלץ את יקיריו לקבל החלטה על העתקת מגוריו למוסד שיעניק לו את הטיפול לו הוא זקוק.
ללא ספק, מעבר הקשיש למסגרת סיעודית חדשה הינה החלטה משמעותית עבור הקשיש, ולא פחות – עבור משפחתו המתמודדת עם השאלה הלא פשוטה: מהי המסגרת הנכונה ליקירם?
במאמר זה נפרט את היתרונות של כל אחת מהאפשרויות העומדות בפניכם ונביא לכם מספר טיפים ונקודות למחשבה שיסייעו לכם לקבל את ההחלטה הטובה ביותר ליקירכם.

אז כיצד בוחרים את המסגרת הנכונה?
ראשית, נציין כי במרבית המקרים מצבו הרפואי והתפקודי של יקירכם הוא שיכריע בבואכם להחליט על המסגרת הנכונה ליקירכם.
בהקשר זה נציין כי מקובל לחלק את הנזקק לטיפול סיעודי למספר מצבים: תשוש, תשוש נפש, סיעודי, סיעודי מורכב, זקוק להנשמה ממושכת ועוד. מצבים אלה הינם אבחנות רפואיות שעל פיהן ייקבע איזו מסגרת תתאים ליקירכם.

את הטיפול בקשיש ניתן לחלק לשתי מסגרות עיקריות:
טיפול בבית הקשיש וטיפול במסגרת חיצונית, קרי במוסדות כגון בתי אבות שברובם ניתן פתרונות לקשישים עצמאיים וכן מחלקות סיעודיות לקשישים ברמות הסיעוד השונות.
נמנה כאן את היתרונות של כל אחת מאפשרויות.

טיפול סיעודי בבית
סביבה מחבקת ותומכת הינה מצרך חשוב וקריטי בחיי הקשיש. טיפול בבית יקירכם ימנע ממנו את הזעזוע הכרוך במעבר לסביבה חדשה שאינה מוכרת ויעניק לכם ולו יתרונות רבים (זאת בתנאי שיקירכם אינו במצב סיעודי קריטי המצריך טיפול והשגחה רפואית).

לפניכם כמה מיתרונות הטיפול הביתי:
סביבה מוכרת – המשפט "אין כמו הבית" מסכם היטב את היתרונות הרבים של הטיפול בבית הקשיש, בסביבתו הטבעית והמוכרת.
שגרה וחופש – קשיש צלול ומתפקד המתגורר בביתו יוכל להמשיך בשגרת חייו ובמקרים רבים אף להמשיך לבצע חלק מהמטלות והפעילות אותן הוא מכיר.
מעגל חברתי מוכר – הטיפול בבית הקשיש יקל עליו גם מבחינה חברתית וימנע ממנו את הצורך להסתגל למעגל חברתי חדש ולא מוכר.
הקרבה למשפחה – אחד הקריטריונים החשובים המשפיע על שגרת חיי הקשישים הוא שגרת הביקורים של המשפחה והחברים. טיפול בבית הקשיש יאפשר לבני המשפחה לבקר את יקירם בנוחות ולסייע לו בעת הצורך. בנוסף, ביקור בבית יקירכם יהיה תמיד נוח יותר מביקור בבית אבות או במחלקה סיעודית כזו או אחרת, בהם תתבקשו להתחשב בשעות ביקור, בדיירים הנוספים השוהים עם יקירכם ועוד.

טיפול בבית אבות / במחלקה סיעודית
צמד המילים "בית אבות", שהרתיע בעבר לא מעט אנשים שינה את פניו לחלוטין בשנים האחרונות ומהווה פעמים רבות פיתרון נכון לקשישים הזקוקים לטיפול סיעודי. כיום אלו נקראים "דיור מוגן", "בית גיל הזהב" ועוד שמות אטרקטיביים ונוצצים שמעידים על אופי המקום, האוכלוסייה והפעילות המתקיימת בו.
בתי אבות מעניקים פיתרון מגורים ויתרונות רבים לקשישים עצמאיים שמסוגלים לנהל את שגרת חייהם בעצמם וגם מחלקות סיעודיות המתאימות לקשישים סיעודיים (שאינם מסוגלים לבצע את מרבית המטלות היומיומיות הבסיסיות), קשישים תשושי נפש, קשישים הזקוקים לטיפול והשגחה רפואית צמודים ועוד. עוד על ההגדרות הרפואיות והאפשרויות השונות בבחירת מסגרת סיעודית תוכלו לקרוא באתר משרד הבריאות
הקשיש העצמאי ייהנה מכל פעילויות החברה והפנאי שמספק בית האבות, מארוחות, שירותים הקשורים בניהול משק הבית ועוד. המחלקות הסיעודיות הקיימות בבתי האבות יעניקו לבני המשפחה את הביטחון שיקירם נמצא בידיים טובות ונהנה מצוות רופאים, אחיות ומטפלים מקצועיים (פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ועוד) הדואגים לרווחת יקירם.

הנה עוד מספר יתרונות בטיפול סיעודי בבית אבות:
חברה תומכת – בית אבות יעניק ליקירכם חיי חברה עשירים יותר, יפגיש אותו עם אנשים בני גילו, ויספק לו מגוון פעילויות תרבות, פנאי ותעסוקה החיונית בגיל זה.
הסרת נטל ניהול משק הבית – גם אם יקירכם מסוגל עדיין לבצע את מרבית הפעולות היומיומיות הכרוכות בחיים עצמאיים, סביר להניח כי מלאכת הניקיון ועבודות משק הבית כבר אינן מתאימות לגילו. מסגרת סיעודית תסיר דאגות אלו מיקירכם ומכם: הצוות המסור של בית האבות ידאג לכל צרכיו של יקירכם.
ליווי והשגחה צמודה – מגורים בבית אבות או שהייה במחלקה סיעודית יעניקו לכם ביטחון שיקירכם נמצא בידיים טובות של צוות מיומן הצמוד אליו לאורך כל שעות היממה. בנוסף תוכלו להיות רגועים ולדעת כי במקרים בהם יזדקק לטיפול רפואי, יקבל אותו יקירכם במיידיות הנדרשת.
רצף טיפולי – טיפולים רפואיים הם חלק משגרת יומם של קשישי סיעודיים. בית אבות יעניק ליקירכם את המסגרת הרפואית התומכת לה הוא זקוק, 24 שעות ביממה.

חשוב לזכור!
בטרם תבחרו את בית האבות, חשוב שתבצעו מספר בדיקות שישפיעו על חייו ושגרת יומו של יקירכם:
האם המיקום הגיאוגרפי של המוסד נוח ונגיש לביקורים?
האם לבית האבות יש רישיון של משרד הבריאות?
מהי איכות הטיפול בדיירי בית האבות? מהו מספר המטפלים ביחס למספר הדיירים?
מהי רמת האבטחה במחלקות השונות? מהם סידורי הביקור?
סיירו במחלקות השונות ובדקו את רמת הניקיון, את הצפיפות בחדרים, ניקיון השירותים והמקלחות, חדר האוכל ואיכות המזון המוגש בו יחס המטפלות ועוד.
מהן הפעילויות החברתיות והפנאי שמציע בית האבות לדייריו?

עוד טיפים ומידע חשוב על בחירת בית אבות תוכלו למצוא במדריך לבחירת בית אבות

יקירכם זקוק לטיפול סיעודי?
אנו ביקיר סיעוד נתאים ליקירכם את המסגרת המתאימה ביותר בהתאם למצבו הרפואי ולצרכיו האישיים, כך שתהיו בטוחים שהוא בידיים הכי טובות.