לבחור את בית האבות המתאים

הזקנה טומנת בחובה גם שינויים פיזיים ובריאותיים המאלצים קשישים רבים לשנות את אורח חייהם במובנים רבים, ולעתים אף לעבור לסביבת מגורים אחרת, המתאימה יותר למצבם הבריאותי, הפיזי והמנטאלי.
אך לא פעם, מי שמקבל את ההחלטה הלא פשוטה על שינוי סביבת המגורים הן דווקא משפחות הקשישים שיקירם התבגר ואינו יכול עוד לדאוג לצרכיו בעצמו. מדובר בהחלטה המערבת רגש רב מצד אחד, ומצד שני מחייבת בדיקות רבות והתחשבות במגוון שיקולים רציונאליים ופרקטיים.
בין אם הצורך במעבר למסגרת שונה נובע מירידה חדה ביכולת התפקודית, מהרעה משמעותית בעקבות מחלה, תאונה או פשוט מזקנה, בכל המקרים מטרת המעבר היא להיטיב עם חיי הקשיש ולדאוג לו מבחינה בריאותית. למרות כל זאת, לעתים מתנגש רציונל זה עם הרגש והרצון להשאיר את ההורה בביתו – סביבתו הטבעית והמוכרת.
ביקיר סיעוד נסייע לכם בקבלת ההחלטה ונתרום לכם מניסיוננו: נבחן יחד את צרכיו של יקירכם, נשמע מהן הציפיות שלכם ממקום המגורים החדש, וחשוב לא פחות – נסיר את החששות ואי הוודאות המלוות את תהליך חיפוש בית האבות.
כלל האצבע בתהליך הוא לחפש את בית האבות שיתאים לצרכיו של הקשיש, למצבו הבריאותי והפיזי, וחשוב לא פחות – גם לצורכי קרובי המשפחה שאמורים להמשיך ולנהל שגרת חיים ושגרת ביקורים שתטיב עם יקירם.
במאמר הבא תוכלו ללמוד על מגוון הבדיקות שמומלץ לבצע בטרם תחליטו בית האבות המתאים ליקירכם, וכן על מגוון השיקולים שכדאי לקחת בחשבון:

שתפו את יקירכם בקבלת ההחלטה
סביר להניח שזו ההמלצה הכי חשובה. זכרו כי מי שאמור לבלות את זמנו בבית האבות שתבחרו הוא יקירכם. לכן נסו (ככל שזה מתאפשר) לשתף אותו בקבלת ההחלטה: בקשו לשמוע מהם צרכיו וספרו לו על מגוון האפשרויות הקיימות. נסו להציג לו תמונות של בתי האבות האופציונאליים, ואם זה מתאפשר – קחו אותו לביקורים שאתם מתכננים. פעולות אלה יחזקו אצל יקירכם את תחושת השליטה והידיעה כי מתחשבים בדעתו.

התייעצו עם אנשי מקצוע
התייעצו עם רופא המשפחה שמכיר היטב את יקירכם ואת מצבו הבריאותי. נסו לשתף בתהליך גם עובדת סוציאלית. ההמלצה היא לעשות זאת בתחילת תהליך החיפוש על מנת שאלו יוכלו לתת לכם עצות מועילות שיסייעו לכם להבין טוב יותר למה באמת יקירכם זקוק.

חפשו ובחנו מספר בתי אבות
ללא ספק, כיום עומדות בפני משפחות הקשישים ויקירם מגוון אפשרויות, מוסדות ושירותים שיכולים להתאים למגוון צרכים, אוכלוסיות ועוד.
אם בעבר צמד המילים "בית אבות" הרתיע לא מעט אנשים, הרי שכיום המצב שונה לחלוטין. כיום מדובר לרוב ב"דיור מוגן", "בית גיל הזהב" ועוד שמות אטרקטיביים ונוצצים שלרוב מעידים על אופי המקום, האוכלוסייה והפעילות בו.
ההמלצה היא להתעניין עם חברים, מכרים ואנשי מקצוע ולבקש המלצות על בתי אבות. זכרו שההמלצה הכי טובה עשויה להגיע מניסיון של מישהו אחר.

התחשבו במיקום הגיאוגרפי
זכרו שבית אבות צריך להיות נגיש גם לבני המשפחה שאמורים לבקר את יקירם בשגרת חייהם. הקרבה לסביבתכם תקל גם על המעבר וגם תסייע ליקירכם להתראות עמכם.

בדקו את בית האבות
לאחר שתקבלו תמונת מצב ותצמצמו את האפשרויות למספר בתי אבות שעברו את הסינון הראשוני שלכם, תוכלו להתחיל בבדיקות המעמיקות יותר.
חלק מהבדיקות כדאי ומומלץ שתבצעו פיזית, באמצעות ביקור במוסד (מומלץ אפילו יותר מביקור אחד ובזמנים שונים). הנה כמה מהבדיקות:

האם יש לבית האבות רישיון של משרד הבריאות?
מהם תנאי התשלום (האם נגבים 'דמי כניסה', כיצד מתבצע התשלום ועוד)
איכות הטיפול בקשישים, מספר מטפלים ביחס למספר הדיירים
מהן שעות העבודה של הרופאים והאחיות?
האם אוכלוסיית בית האבות מגוונת והטרוגנית?
מהם השירותים והפעילויות החברתיות שמציע בית האבות?
סיירו במחלקות השונות ובדקו את רמת הניקיון, את הצפיפות בחדרים, ניקיון השירותים והמקלחות, חדר האוכל ואיכות המזון המוגש בו, סידורי האבטחה במחלקה ויחס המטפלות

הכינו את יקירכם למעבר
בחרתם בית אבות מסוים? עברתם שלב חשוב. כעת נותר להכין את יקירכם למעבר. תכננו זאת בקפידה וזכרו כי מדובר בצעד לא פשוט, בעיקר ליקירכם שזהו ביתו החדש.
חשוב שתלוו אותו באופן צמוד בימי ההסתגלות הראשונים (מומלץ לחלק את נטל השהייה והביקורים בתקופת זו בין בני משפחה, בצורה מסודרת ומתוכננת מראש).

אנו כאן כדי בשבילכם
אנו ביקיר סיעוד נקשיב, נכוון ונסייע לכם במציאת בית האבות הטוב ביותר ליקירכם, עד כניסתו והשתלבותו בביתו החדש.
אנו מזמינים אתכם ללמוד עוד על שירותי הייעוץ וההשמה של יקיר סיעוד וליצור עמנו קשר כדי שנוכל להתאים ליקירכם בית אבות ראוי ומתאים.