קצבת סיעוד לקשישים

מדינת ישראל רואה חשיבות רבה במתן האפשרות לאוכלוסיית הקשישים לחיות בביתם, עם משפחתם, ובתוך הקהילה בה הם חיים. כחלק מהמודעות לעלויות הגבוהות הכרוכות בטיפול בקשישים סיעודיים, מעניקה המדינה (באמצעות הביטוח הלאומי) קצבת סיעוד לזכאים. הקצבה ניתנת במסגרת חוק הסיעוד הממלכתי שנחקק בשנת 1988 במטרה להקל על בני המשפחה המטפלים בהוריהם הקשישים.

מי זכאי לקצבת סיעוד?
אזרחים ישראלים שהגיעו לגיל הפרישה (גברים בגיל 67, נשים בגיל 62)
המתגוררים בביתם (קשישים המתגוררים בבית אבות אינם זכאים)
העומדים במבחן הכנסות לקבלת הקצבה
וזקוקים לסיוע של אדם אחר ב- 6 הפעולות הבסיסיות הבאות: אכילה ושתייה, הלבשה,
רחצה, קימה ושכיבה, ניידות בבית ושליטה על סוגרים).
בנוסף, ניתנת הקצבה גם לקשישים 'תשושי נפש' הזקוקים להשגחה צמודה למען שמירה על ביטחונם האישי וביטחון הסביבה.

מידע נוסף אודות הקריטריונים לקבלת הקצבה והגשת הבקשה תוכלו למצוא באתר ביטוח לאומי.

מה כוללת קצבת הסיעוד?
קצבת הסיעוד אינה ניתנת כסכום כספי מדי חודש אלא בשירותי סיעוד המסופקים באמצעות מגוון חברות הסיעוד הקיימות בישראל. קשישים הזכאים לקצבה יכולים לבחור את השירותים המתאימים להם מתוך מגוון שירותים, ביניהם: שעות טיפול סיעודי בביתם, ביקורים במרכזי יום לקשיש (המספקים ארוחות חמות, פעילויות חברה והעשרה ועוד), אספקת מוצרי ספיגה, אספקת משדר מצוקה ושירותי כביסה.
למרות האמור לעיל, נציין כי במקרים מסוימים (לדוגמא בעת העסקת מטפל סיעודי צמוד) ניתן לקבל את הקצבה גם כסכום כספי, בהתאם לקריטריונים שנקבעו בחוק.

מהו היקף הסיוע הניתן במסגרת הקצבה?
ביטוח לאומי קבע 3 מדרגות סיוע (א', ב' ו-ג'), הנקבעות בהתאם למצב הסיעודי של הקשיש ובהתאם לתוצאות מבחן התלות – ADL שעליו לעבור, מבחן שמטרתו לבחון האם יקירכם מסוגל לבצע את 6 הפעולות היומיומיות הבסיסיות. תוצאת המבחן היא שתקבע את היקף הסיוע שיקבל יקירכם מדי שבוע, על פי המפתח הבא: ככל שהציון שיתקבל יהיה גבוה יותר – כך יהיה זכאי יקירכם לשעות סיעוד רבות יותר (ממינימום של 9.75 שעות שבועיות ועד למקסימום של 18 שעות שבועיות).

שעות הסיעוד יוענקו על ידי מטפלת סיעודית שתגיע לבית יקריכם, בהתאם לשעות שייקבעו לו במבחן התלות ולקריטריונים נוספים.

כיצד מקבלים את קצבת הסיעוד?
לצורך קבלת הקצבה יש להגיש טופס תביעה למוסד לביטוח לאומי, אותו תוכלו להגיש עצמאית או באמצעות אחת מחברות הסיעוד המוכרות ומורשות ע"י הביטוח הלאומי.
את טופס התביעה ניתן לקבל באחד מסניפי המוסד לביטוח לאומי, להוריד עצמאית באתר האינטרנט של ביטוח לאומי או באמצעות אחד מנציגי יקיר סיעוד.

כדאי לדעת!
בטופס התביעה תידרשו לפרט את מצבו הרפואי של יקירכם ולצרף את כל המסמכים הדרושים. דעו כי טופס התביעה הוא התחנה הראשונה בדרך לקבלת הקצבה, לכן חשוב שתקפידו על מילוי תקין ונכון.

כמה זמן אורך הטיפול בבקשה לקצבה?
באופן כללי ניתן להעריך כי זמן הטיפול הממוצע עשוי לארוך כחודשיים, זאת בהנחה שטופס התביעה מולא כראוי וכל המסמכים הוגשו כסדרם.
אנו ביקיר סיעוד נעשה הכול כדי שתהליך קבלת הקצבה יהיה מהיר ויעיל. המומחים שלנו ישמחו לסייע לכם בבדיקת זכאותכם ובהגשת הבקשה. כחלק משירותי החברה נעניק לכם ללא עלות את שירותי "טרום סיעוד" – ליווי, הדרכה וייעוץ מקצועי בטרם הגשת התביעה. בנוסף, נסייע לכם במילוי טופס התביעה, נגיש אותו עבורכם ונדאג לבדוק את סטאטוס הטיפול בבקשה.
לאחר הגשת טופס התביעה, יידרש יקירכם לעבור בביתו את מבחן התלות – ADL, אותו תבצע אחות (מעריכה) מטעם המוסד לביטוח לאומי. גם כאן – נדריך אתכם ונסביר לכם את כל הדברים שחשוב לדעת לפני המבחן.

יקירכם זקוק לטיפול סיעודי?
אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר על מנת שנוכל לסייע לכם וללוותכם ללא עלות בכל הליך הגשת הבקשה לקצבת הסיעוד. במידה שתאושר – נשמח לספק ליקירכם את כל שירותי הסיעוד להם הוא יזדקק באמצעות צוות המטפלות המסור, המקצועי והמיומן שלנו.